Oznaczenia obiektywów

AF-S

Obiektywy takie mają bezszumowe silniki typu Silent Wave dokonujące zamiany fali ultradźwiękowej na energię obracającą elementy ustawiające ostrość. Umożliwia to ultraszybkie, precyzyjne i bezgłośne automatyczne ogniskowanie.

ASP

Soczewki asferyczne. Soczewki asferyczne istotnie eliminują problem aberracji sferycznej oraz inne typy zniekształceń optycznych - już przy pełnej przysłonie. Są szczególnie użyteczne w korygowaniu dystorsji występujących w obiektywach szerokokątnych. Dodatkowo użycie soczewek asferycznych pozwala zmniejszyć masę i wielkość obiektywów.

CRC

Close Range Correction - system korekcji bliskiego ogniskowania. System korekcji bliskiego ogniskowania CRC jest jednym z najważniejszych osiągnięć Nikona w dziedzinie nastawiania ostrości, zapewniającym doskonałą jakość obrazu przy zdjęciach wykonywanych z małych odległości i zwiększającym zakres ustawiania ostrości. Przy CRC soczewki obiektywu tworzą konstrukcję typu "floating", gdzie każda grupa soczewek porusza się niezależnie podczas ogniskowania. Umożliwia to zachowanie doskonałych parametrów obiektywu również przy zdjęciach z małych odległości. System ten jest stosowany w obiektywach typu "rybie oko", szerokokątnych, makro oraz niektórych teleobiektywach Nikkor.

D

Obiektywy AF Nikkor typu D. Wszystkie obiektywy AF Nikkor posiadają wbudowany mikrokomputer, ale ten w obiektywach typu D oferuje coś więcej. Obiektywy te są wyjątkowe ponieważ przekazują informację o odległości do obiektu lustrzance autofokus Nikona co umożliwia przestrzenny (3D) pomiar matrycowy oraz przestrzenne (3D) wielopolowe zrównoważenie błysku wypełniającego.

DC

Obiektywy AF DC Nikkor - wyjątkowe obiektywy dla wyjątkowych portretów. Nikkory AF DC umożliwiają osiągnięte jedynie przez Nikona kontrolowane rozogniskowanie obrazu (DC - Defocus-image Control). Pozwala to fotografowi kontrolować stopień aberracji sferycznej planu przedniego i tła przez obracanie pierścienia rozogniskowania DC. Tworzy zaokrąglone nieostrości idealne przy fotografii portretowej.

ED

Nikon zastosował szkło ED (Extra-low Dispersion) aby umożliwić produkcję teleobiektywów gwarantujących doskonałą ostrość i korekcję barwną przez zminimalizowanie aberracji chromatycznej. Mówiąc prosto, aberracja chromatyczna jest rodzajem zniekształcenia obrazu i koloru zachodzącego przy przechodzeniu promieni świetlnych o różnych długościach przez szkło optyczne.

G

Obiektywy AF Nikkor typu G. Są to dokładnie obiektywy typu D (patrz wyżej), ale nie posiadające pierścienia przysłon. Przysłonę w tych obiektywach nastawia się za pomocą pokrętła w korpusie aparatu. Po założeniu takiego obiektywu do korpusy aparatu nie posiadającego dodatkowego pokrętła do nastawiania przysłony, wszystko normalnie działa tylko w trybie Automatycznym i S, w trybach M i A nie można nastawić przysłony (nastawiona jest maksymalna wartość).

IF

Internal Focusing - wewnętrzne ogniskowanie. Wyobraź sobie ustawienie ostrości bez zmiany długości obiektywu. Technologia IF Nikona to umożliwia. Cały ruch elementów optycznych ograniczony jest do wnętrza niewysuwającej się przedniej części obiektywu. Pozwala to na budowanie mniejszych i lżejszych konstrukcji oraz zmniejszenie minimalnej odległości fotografowania. Dodatkowo, mniejsze i lżejsze grupy soczewek przyspieszają ustawienie ostrości. System wewnętrznego ogniskowania IF występuje w większości teleobiektywów i wybranych zoomach Nikkor.

M/A

Obiektywy AF-S Nikkor wyposażone są w tryb M/A, który pozwala błyskawicznie przełączać się z automatycznego na ręczne nastawianie ostrości - nawet podczas operacji ciągłego samoczynnego nastawiania ostrości i niezależnie od aktualnego trybu AF.

NSIC

Nikon Super Integrating Coating (wielowarstwowa powłoka przeciwodblaskowa Nikona) - aby poprawić własności elementów optycznych Nikon zastosował nową powłokę wielowarstwową pomagającą zredukować odbicia i straty światła do nieistotnego poziomu. NSIC zastosowana w wielu obiektywach zmniejsza odbicia w szerszym zakresie długości fal oraz poprawia balans i odwzorowanie barw. Powłoka NSIC jest szczególnie przydatna w obiektywach zawierających znaczną ilość soczewek, takich jak zoomy Nikkor.

RF

Tylne ogniskowanie. W systemie tylnego ogniskowania Nikona wszystkie soczewki podzielone są na grupy, z których jedynie tylna bierze udział w nastawianiu ostrości. Czyni to autofokus szybszym i sprawniejszym.